Kategorijos
Be kategorijos

Lietuvos elito žaisliukai

Mažasis žiurkiagaudis

Veislė buvo išvesta praėjusiame amžiuje – Jorkšyro grafystės kalnakasiams reikėjo šuns, gebėsiančio kovoti su baisiomis žiurkėmis, tiesiog užtvindžiusiomis šachtas. Tos veislės pradininkais tapo skaiterjerai, toiterjerai, dendi dinmontai ir Maltos bolonės. Pirmasis Jorkšyro terjeras, atitinkantis šiuolaikinį standartą, buvo pristatytas 1870-ųjų parodoje.

Jorkšyro terjerai – proporcingi maždaug 23 cm ūgio ir 3,5 kg svorio šuneliai. Jų galvytė maža, plokščia, snukutis vidutinio ilgio, juodas nosies galiukas ir lygūs dantys. Akys tamsios, labai gyvos, ausys mažos, stačios arba pusiau stačios. Plaukas ilgas, šilkinis, spalva plieno melsvumo su auksiniais ruoželiais ant galvos, krūtinėlės ir galūnių. Plaukai ant galvos tokie tankūs ir ilgi, kad juos įprasta parišti kaspinėliu, jog nelįstų į maistą ir akis.

2-3 mėnesių Jorkšyro terjerai labai juokingi ir visai nepanašūs į savo gimdytojus. Plaukai neužaugę, styro į visas puses, spalva juoda su aukso rudumo dėmėmis. Atrodo šunyčiai trapūs, bet iš tiesų tikri stipruoliai. Ir būdo stipraus. Tie mažyliai patys išsirenka būsimąjį šeimininką, su kuriuo užmegs pačius geriausius santykius ir kuriam paklus. Jie visada linksmi ir pasiryžę su šeimininku keliauti nors į pasaulio kraštą.

Kas čia eina?..

Kiekvienas geras Jorkšyro terjerų veisėjas papasakos apie šunyčio charakterį, bet galima pabandyti jį nustatyti pačiam. Pastatykite šunelį ant grindų greta savęs ir pradėkite ramiai nuo jo trauktis. Jei mažylis linksmai tapnos paskui, vadinasi, jis – aktyvus susivaldantis dominantinio elgesio tipo šuo. Bet jei bandys pulti ir griebti už kojų, t.y. rodyti agresyvumą, toks liks ir užaugęs. Jei eis paskui jus netvirtai, tai jis drovus, o jei bėgs į kitą pusę paspraudęs uodegytę, išaugs bailys.

Galima pabandyti ir kitą būdą: apversti šunelį ant nugaros. Agresyvus pradės kandžiotis ir spurdėti, susivaldantis pradžioje aktyviai pasipriešins, bet greit suvoks, kad tai tik žaidimas, ir pažvelgs į jus šelmiškai smalsiomis akimis. Drovuolis iš karto nurims, o bailiukas lyg ežiukas susigūš rankose.

Agresyvūs Jorkšyro terjerai menkai tinka į draugus. Jie gali pulti, urgzti, kandžiotis imami ant rankų ar glostomi. Žinoma, viskas priklauso nuo to, kokio būtent šuns norima – galbūt kaip tik nedraugiško vienišiaus su kaspinėliu plaukuose…

Vienatvei – ne!

Jei tikrai trokštate įsigyti Jorkšyro terjerą ne dėl mados, o dėl to, kad norite būtent tokio, reikia apsvarstyti dar kelis klausimus. Ar turėsite laiko ir kantrybės jį maitinti, vesti pasivaikščioti, maudyti, kirpti, šukuoti, su juo žaisti, valyti nutikus bėdai, auklėti? Jorkšyro terjerai negali likti vieni ilgiau nei keturias valandas. Štai kodėl dauguma augina ne vieną, o du ar tris “jorkus”. Bet kas jais užsiims, kai jūsų nebus namie?

Deja, nors tie terjerai nežmoniškai brangūs, kai kuriems gyvūnų mylėtojams jų prireikia, kaip sakoma, mirk gyvenk. Taip, maži šunyčiai gražūs, švarūs, linksmi, kvepia pienu ir vaikyste. Bet štai “jorkutis” apsipranta naujoje vietoje ir visur pradeda palikti “vizitines korteles”, plėšo reikalingiausius žurnalus, graužia brangiausius batus… Maža ką jis dar gali sukurti atsidūręs nepatyrusio ar nerūpestingo šeimininko rankose. Tada entuziazmas dingsta ir šunelis atiduodamas į pirmas pasitaikiusias (gerai dar, jei geras) rankas. O juk tie mažyliai prisiriša su tokiu atsidavimu! Jie kaip vaikai – negalima tokių skriausti.

Apžiūrėti ir… apmegzti

Vis vien norite Jorkšyro terjero? Tada reikia žinoti dar kelis svarbius dalykus.

1. Šunelius galima įsigyti ne jaunesnius kaip dviejų trijų mėnesių. Mažyliai turi būti skiepyti, turėti veterinaro išduotą pasą su reikalingomis žymomis. Būtinai patikrinkite įdagą ir tėvų genealogiją.

2. Nesusižavėkite visa vada iš karto. Žinoma, jie itin meilūs, bet patartina rinktis tą, kuris aktyviausias ir sveikiausiai atrodantis, stiprus ir linksmas, žaismingas ir judrus, blizgančio lyg šilkas kailio.

3. Kojytės turi būti tiesios, letenėlės apvalios, tarsi suspausti kamštukai. Jei nugara su kuprele, tai tokia ir liks. Netikėkite tais, kurie sako, kad šunelis defektus išaugs: jie arba paviršutiniški optimistai, arba spekuliantai.

4. Atidžiai apžiūrėkite ir pačiupinėkite nosytę. Ji turi būti juoda, šalta ir drėgna (išimtis – kai šunelis pakeltas iš miego). Neturi būti jokių išskyrų iš nosies ar balto apvado aplink.

5. Pražiodykite ir apžiūrėkite nasrus. Sąkandis turi būti žirklinis: apatinio žandikaulio priekiniai dantys paviršiumi glaudžiai priglunda prie vidinės viršutinių priekinių dantų pusės, kitaip sakant, viršutinė dantų eilė dengia apatinę. Tik taip ir jokių nukrypimų.

6. Dviejų trijų mėnesių “jorkučio” momenėlis turi būti užaugęs. Atsargiai pačiupinėkite viršugalvį. Jei šunelis sveria mažiau nei pusantro kilogramo, momenėlis gali būti neužaugęs, bet ne daugiau nei tris milimetrus. Tačiau tai laikoma yda ir dalyvauti parodose, kai suaugs, toks terjeras negalės. Jei galva obuolio formos, akys išsprogusios, tai irgi yda ar net galvos smegenų vandenė.

7. “Jorko” akys turi būti tamsios, drėgnos, žvelgti tiesiai į priekį ir jokiu būdu ne į šoną. Jei po akimis drėgna, tai gali būti žarnų užsisukimo, vokų išvirtimo ar konjunktyvito požymis. Pūlingos išskyros itin pavojingos – tai rodo, kad šunelis gali sirgti maru. Vyzdžiai turi būti tamsūs, rainelė be dėmelių, trečiasis vokas nenusileidęs ir neparaudęs.

8. Netikėkite tais, kurie siūlo sidabriškos su pilka ar kitokios nestandartinės spalvos šunelius. Tik jei kailis juodas su auksinėmis dėmelėmis, vėliau iš šunyčio išaugs standartus atitinkantis terjeras.

9. Ir svarbiausia – tie trapūs padarėliai nepakenčia šalčio ir drėgmės. Tad juos reikės rengti: “mergaites” – suknelėmis, “berniukus” – kelnytėmis. Ar bent jau apsiaustėlį numegzti – pirkti nelabai rasite, o jei ir rasite, tai už tokią skiautelę teks nemažai pakloti. Vadinasi, svarbiausias klausimas – ar mokate (mėgstate) siūti, megzti, nerti?..

Jei ir į šitą klausimą atsakėte teigiamai, vadinasi, jums tikrai reikia būtent Jorkšyro terjero…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *