Categories
Be kategorijos

Pasikeisti švirkštų – į Kauną ar Vilnių?

Nereikalauja asmens dokumentų

Lapkričio pradžioje Kaune atidarytame „žemo slenksčio“ kabinete pagalba suteikiama ir tiems žmonėms, kurie neturi socialinio draudimo – čia gali ateiti žmonės iš gatvės be išankstinės registracijos, ir nėra reikalaujama jokių asmens dokumentų. Čia narkomanai gauna informaciją apie lytiškai ar per kraują plintančias ligas. Be konsultacinės pagalbos, socialinių ligų (ŽIV, AIDS, TBC, hepatito B ir kt.) kabinete narkomanai gali nemokamai pasikeisti švirkštus ir gauti prezervatyvų.

Atnešę panaudotus švirkštus narkomanai gali juos pasikeisti į naujus. Norma – 3 švirkštai per dieną, tačiau būna tokių, kuriems reikia ir 5. Jei žmogus ateina pirmą kartą, jis gauna vieną švirkštą, adatą bei spiritinę servetėlę. Papildomai kiekvienam duodamas ir prezervatyvas – kad saugotųsi nuo lytiniu keliu plintančių ligų.

Kaip pranešama spaudoje, kabinetas sudarys sutartis su poliklinikomis ir atliks kraujo tyrimus, kurie padės išsiaiškinti užsikrėtusius asmenis. Tačiau kol kas neaišku, kas apmokės šiuos tyrimus – savivaldybė ar ligonių kasos.

Kauno „žemo slenksčio“ kabineto įrengimui 50 tūkst. litų skirta iš valstybinės AIDS programos. Šioje įstaigoje dirba 3 darbuotojai.

Vilniuje „žemo slenksčio“ kabinetas veikia jau nuo 1998 metų. Sostinės specialistai apskaičiavo, kad per 8 metus kabinete apsilankė apie 2000 intraveninius narkotikus vartojančių aktyvių narkomanų. Kiekvienais metais kabinete Vilniuje užregistruojama apie 200 naujų narkomanų. Teigiama, kad net 80 proc. Vilniaus gatvių prostitučių yra narkomanės.

Panevėžyje nėra

Panevėžio apskrities priklausomybės ligų centras (PAPLC) tokių nemokamų paslaugų kol kas neteikia. Centro socialinė darbuotoja Aušra Bagdonavičiūtė PB sakė, kad anksčiau buvo planuojama, jog švirkštus dalins Infekcinė ligoninė, tačiau kol kas tai nėra įgyvendinta.

Pasak pašnekovės, PAPLC vadovaujasi Nacionaline narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos programa. Pagrindinis centro tikslas – priklausomybės ligų gydymas. Centre atliekama diagnostika, ambulatorinė, stacionarinė detoksikacija, medikamentinis ir psichoterapinis gydymas, Minesotos, pakaitinio gydymo metadonu programos. Sergantiesiems ir jų artimiesiems centre teikiama psichologo, socialinio darbuotojo pagalba, juristo konsultacijos. Priklausomybės ligų centre taip pat veikia Sergančiųjų priklausomybės ligomis dienos centras.

Reikia tik iniciatyvos

Tuo tarpu miesto Savivaldybės sveikatos apsaugos tarnybos vadovas Mindaugas Burba teigė, kad tokie planai yra, ir jau šią savaitę jis susitiks su PAPLC vadovais ir pasiūlys jiems šią idėją paversti realybe: „Pats centras turi parodyti iniciatyvą. Kadangi jis pavaldus apskričiai, mes negalime jų priversti to daryti. Tačiau pasiūlyti galime. Juolab kad iki šių metų gruodžio 29-osios dar priimamos paraiškos Lietuvos visuomenės sveikatos rėmimo specialiosioms lėšoms gauti“.

M.Burbos įsitikinimu, parašyti paraišką nėra sudėtinga – tai gali užtrukti vos kelias dienas: „Svarbiausia noras ir iniciatyva. Paraiškoje turėtų būti nurodyta, kokia situacija yra mūsų mieste ir apskrityje, nurodyti priemones ir panašiai. Žinoma, gal kiek sudėtingiau įvertinti narkomanų srautą ateityje. Tačiau viena aišku – PAPL centras ateityje gali tapti traukos centru“.

Pasiteiravus, ar, specialisto nuomone, Panevėžio narkomanai, kol mūsų mieste vadinamojo „žemo slenksčio“ kabineto nėra, gali panaudotus švirkštus pasikeisti Vilniuje ir Kaune esančiuose kabinetuose, svarstė: „Manau, kad taip. Juk apsilankymas kabinete yra anoniminis, iš žmonių nereikalaujama jokių asmens dokumentų“.

Prezervatyvai – ir jaunimui?

Lapkričio 23-iąją Lietuvoje buvo minima „Negimusio kūdikio diena“. Būtent šią 1955 metų dieną mūsų šalyje buvo įteisinti abortai. Šios dienos minėjimas – tai proga išsakyti skausmą tų, iš kurių buvo atimta galimybė išvysti pasaulį.

JAV tyrimų duomenimis, kasmet pasaulyje atliekama 46 milijonai abortų, iš kurių 20 milijonų nelegalūs. Kasmet dėl aborto sukeltų komplikacijų fiksuojama 100 tūkstančių mirčių. 123 milijonai moterų pasaulyje nenaudoja kontraceptinių priemonių vien dėl to, jog pakankamai nemoka jomis naudotis bei nesuvokia kontracepcijos teigiamų poveikių.

Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė siūlo, kad Lietuvos jaunimui nemokamai būtų dalijamos kontraceptinės priemonės, o merginos iš skurdžiai gyvenančių šeimų galėtų nemokamai nutraukti nėštumą.

Taip pat parlamentarė yra pabrėžusi, jog lyčių švietimo ir pasirengimo šeimai programa turėtų atitikti šiuolaikinio jaunimo poreikius.

Ši programa, pasak M.A.Pavilionienės, padėtų merginoms sužinoti svarbiausius dalykus apie lytinį gyvenimą, apie tai, kaip išvengti neplanuoto nėštumo ir aborto.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *