Categories
Be kategorijos

Laisvojo penktadienio tradicija Panevėžyje neprigyja

Apranga įpareigoja elgtis kultūringai

Šiemet Vyriausybė priėmė nutarimą, leidžiantį valdininkams penktadienį rengtis laisvalaikio drabužiais. Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų (PPAR) direktorius Vytautas Kazakevičius, iš PB korespondentės išgirdęs klausimą, kaip pats reaguotų, jei į svarbų dalykinį susitikimą, pavyzdžiui, miesto vadovas Vitas Matuzas atvyktų vilkėdamas ryškų megztinį, nuoširdžiai nusijuokė: „Meras – valdžios atstovas, jis visų matomas. Nemanau, kad meras į susitikimą ateitų ar savo darbo kabinete interesantus priimtų, vilkėdamas laisvalaikio drabužiais“.

Verslininkas priminė, kad miesto Savivaldybė dirba vieno langelio principu: „Šiuo atveju ne itin svarbu, kaip valdininkas apsirengęs. Tačiau jei jam teks ten eiti susitikti su miesto gyventoju, atvykusiu išspręsti kai kurių problemų, pastarojo reakcija gali būti skeptiška“.

Pasak pašnekovo, viskas priklauso nuo darbo pobūdžio. „Dažnas verslininkas nemažai laiko praleidžia prie vairo. Jei jis nesuplanavęs svarbių susitikimų, gali vilkėti tai, ką nori, tačiau dalykinė apranga įpareigoja ir valdininką ar verslininką, ir su jais bendraujančius žmones elgtis dalykiškai ir kultūringai“, – samprotavo V.Kazakevičius.

„Sekmadienį atvyko verslininkų delegacija iš Baltarusijos. Svečiai buvo nustebinti, kai pastebėjo, kad kavinėse kainos yra labai skirtingos. Jų šalyje viešojo maitinimo įstaigose kainas, antkainius griežtai reguliuoja įstatymai. Tačiau kam reguliuoti tai, kas savaime reguliuojasi? Tas pats ir dėl valdininkų ar verslininkų aprangos – viskas priklauso nuo darbo pobūdžio, nuo aplinkybių. Be to, kiekviena įmonė turi savas tradicijas“, – įsitikinęs PPAR direktorius.

Nedrįstų mūvėti džinsų

Savivaldybės administracijos direktoriaus sekretorė Irena Krivickienė teigė, kad į administraciją kiekvieną dieną atvyksta daug svečių, tad būtų netoleruotina tiek direktoriui, tiek administracijos darbuotojams mūvėti džinsus ar kitą laisvalaikio aprangą.

„Kiek paprasčiau yra skyrių vedėjams ar darbuotojams. Aš nedrįsčiau į darbą ateiti mūvėdama džinsus“, – paaiškino sekretorė.

Svarbiausia – tvarkinga apranga

Vos ne kiekvieną dieną su įvairiais klausimais į Savivaldybę einanti panevėžietė R.M. PB sakė, kad jos nenustebintų, jei į vieno langelio patalpas pakviestas valdininkas ateitų vilkintis ne kostiumu: „Gal kiek ir šokiruotų, kadangi esame įpratę Savivaldybėje dirbančius vyrus matyti pasitempusius ir vilkinčius kostiumais, o moteris – dalykiniais kostiumėliais. Tačiau žinant, kad penktadieniais jie gali sau leisti apsirengti laisvesnius drabužius, toks vaizdas nenustebintų. Man svarbiausia, kad klausimas būtų išspręstas, o kaip vienas ar kitas valdininkas apsirengęs – kostiumu ar džinsais, – nėra pagrindinis kriterijus. Svarbu, kad būtų tvarkinga ir neiššaukianti apranga. Kita vertus, nesuprasčiau mero ar kito valdžios atstovo sprendimo apsimauti džinsus einant į susitikimą, pavyzdžiui, su šalies Prezidentu“.

Viena bendrovės „Linas agro“ darbuotoja PB teigė, kad minėtos tradicijos šiame lietuviško kapitalo žemės ūkio koncerne nesilaikoma: „Visi dėvime dalykinę aprangą: vyrai – kostiumus, o moterys – kostiumėlius. Būna atvejų, kai, prieš išvykdamas į komandiruotę, į bendrovę atėjęs sutvarkyti kai kurių reikalų – pasiimti dokumentų ar panašiai – darbuotojas vilki laisvesnę aprangą, tačiau būti taip apsirengus visą darbo dieną neleidžia mūsų vidaus darbo taisyklės“.

***

Laisvojo penktadienio („Casual Friday“) tradicija į Europą atkeliavo iš Amerikos. Ten kaklaraiščio vajus prasidėjo 1970-aisiais ir netruko paplisti visoje šalyje.
Kai kuriose pasaulio kompanijose darbuotojai, į darbą atėję su džinsais, į specialią dėžutę meta nustatytą mokestį. Metų pabaigoje šie pinigai yra skiriami labdarai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *